Lagfest när Folksam Elitallsvenska och Ponnyallsvenska drar vidare
Folksam Elitallsvenska och Folksam Ponnyallsvenska är i full gång landet över, här är helgens vinnare.
Folksam Elitallsvenska omgång 1
Resultat Östra zonen hos Strömsholms Ryttarförening
1. Jump Club Ryttarförening (Saga Gunnarsson/Royale Atlas T, Sandra Bonow/Dimorete de Bay, My Kåberg/Boleybawn Larina, Kajsa Björe/Ballyshan Copa Cabana, lagledare: Linda Ekstrand, Kajsa Björe) 0+0 fel, 121.60 sekunder
2. Vänsta Ryttarförening, 0+4 fel, 139.34 sekunder
3. Stockholms Fältrittklubb, 4 fel
Fullständiga resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Resultat Mellersta zonen hos Linköpings Fältrittklubb
1. Tärnö Hästsportklubb (Junie Ratcovich/Queen Marmalade, Thibaut Huyvaert/Sugar Girl, Anna Hästbacka/Quinta de Flobecq Z, Elin Lundin/Cayman)
2. Åby Ridklubb, 8 fel
3. Västerviksortens Ryttarförening, 17 fel
Fullständiga resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Aktuell ställning Folksam Elitallsvenska Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Allt om serien Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Folksam Ponnyallsvenska omgång 2
Resultat zon Polar hos Sundsvalls Ridklubb
1. Vindelns Ridklubb (Hilma Lundberg/Munsboro Moonstone, Jill Spencer/Monsboro Rosella, Emmy Lundberg/Balleygraney, Love Laine/An Gadaì Álainn, lagledare: Anna Spencer), 4+8, 114.96 sekunder
2. Gävle Ryttarsällskap, 4+8, 119.67 sekunder
3. Björsby Ryttarförening, 8 fel
Fullständiga resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Resultat zon Central hos Örebro Ryttarteam Föreningen
1. Föreningen Nytorp Equestrian (Melwira Jenderholt/Miss Crazy, Denise Strate/Clonaheen Bobby, Ester Ekengren/Crocodile Dund'huit, Signe Ekengren/Pat's Choice, lagledare: Tilda Ekengren), 0 fel, 191.14 sekunder
2. Södertälje Ridklubb, 4 fel, 185.78 sekunder
3. Skogslottens Ryttarförening, 4 fel, 193.50
Fullständiga resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Resultat zon Syd hos Trelleborgs Ryttarförening
1. Hittarps Ridklubb (Lisa Arnsvik/Wasabi, Isabelle Florén/Kylie Delight, Tuula Junttonen/Titus KL, Lise Sjöman, lagledare: Sophie Karpe), 0+0 fel, 95.35 sekunder
2. Gärds Ryttarförening, 0+0 fel, 100.26 sekunder
3. Österlens Ridklubb, 0+4 fel, 96.62 sekunder
Fullständiga resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Aktuell ställning i Folksam Ponnyallsvenska Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Allt om serien Länk till annan webbplats.
Ridsportallsvenskan division I
Även i näst högsta divisionen, Ridsportallsvenskan div I, som är uppflyttande till Folksam Elitallsvenska 2025, har säsongen startat i alla zoner förutom i en grupp i Norra zonen.
Här är aktuell ställning Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Publicerad: