Allsvenskan div. 3 Häst och Ponny
Text
Tävlingen avgörs på inbjudningstävlingar där laget består av 3-8 personer. Även mixlag med ponny och häst. Teamklädsel samt annat lagnamn än klubbnamnet är tillåtet.
2024
Zon 1 | Omg. 1 - 21/4 | Omg. 2 - 12/5 | Omg. 3 - 2/6 | Totalt |
---|---|---|---|---|
Ballingslövs RF | ||||
Fjälkestads RK | ||||
Glimma RF | ||||
Hässleholms HSF | ||||
Kristianstad RS | ||||
Vinslövs RF | ||||
Östra Göinge RF |
Zon 2 | Omg. 1 - V.15 | Omg. 2 - V.20 | Omg. 3 - V.22 | Totalt |
---|---|---|---|---|
Färs Härads RF | ||||
Gärds RF | ||||
Ljunits-Herrestads RF | ||||
Ystad RK | ||||
Österlens RK | ||||
Österlens RF |
Zon 3 | Omg. 1 - 24/3 | Omg. 2 - 5/5 | Omg. 3 - 2/6 | Totalt |
---|---|---|---|---|
Löddeköpinge RK Lag 1 | 7p | |||
Löddeköpinge RK Lag 2 | 7p | |||
Malmö Civila RF | 7p | |||
Malmö RK | 7p | |||
Skabersjöortens RF | 7p | |||
Staffanstorps RSF | 1p | |||
Trelleborgs RF | 7p |
Zon 4 | Omg. 1 - 16/3 | Omg. 2 - 7/4 | Omg. 3 - 18/5 | Totalt |
---|---|---|---|---|
Dalby RF | 3p | |||
Eslövs RK - Lag H | 7p | |||
Eslövs RK - Lag S | 3p | |||
Flyinge RF | 7p | |||
Ringsjöortens LRF | 4p | |||
Öveds J&FRK | 1p |
Zon 5 | Omg. 1 - 4/5 | Omg. 2 - 9/5 | Omg. 3 - 2/6 | Totalt |
---|---|---|---|---|
Heabackens EC - Lag J | ||||
Heabackens EC - Lag M | ||||
Hästhagens RF | ||||
Torns RF | ||||
Tågarportens RF | ||||
Viarps KoRK |
Zon 6 | Omg. 1 - 17/3 | Omg. 2 - 21/4 | Omg. 3 - 2/6 | Totalt |
---|---|---|---|---|
Hässleholms RK | 7p |
|
|
|
Klippans RK | 7p | |||
Skyrup CC RF - Lag Em | 2p |
|
|
|
Skyrup CC RF - Lag Er | 1p |
|
|
|
Åsbo PK - Lag A | 4p |
|
|
|
Åsbo PK - Lag E | 4p |
|
|
|
Zon 7 | Omg. 1 - v.11 | Omg. 2 - v.16 | Omg. 3 - v.20 | Totalt |
---|---|---|---|---|
Ausås HSF - Lag J | 6p |
|
|
|
Ausås HSF - Lag M | 2p |
|
|
|
Källetorps RS | 2p |
|
|
|
Munkaljungby RK | 4p |
|
|
|
Ängelholms RF | 3p |
|
|
|
Zon 8 | Omg. 1 - 24/3 | Omg. 2 - 7/4 | Omg. 3 - 28/4 | Totalt |
---|---|---|---|---|
Helsingborgs FRK | 7p |
|
|
|
Hittarps RK | 3p |
|
|
|
Kullabygdens RF - Lag A | 7p |
|
|
|
Kullabygdens Rf - Lag C | 2p |
|
|
|
Ödåkra RS - Lag LJ | 1p |
|
|
|
Ödåkra RS - Lag LM | 7p |
|
|
|
Observera att zonindelningen kan komma att förändras efter sista anmälningdag för efteranmälan.
Seriebestämmelser Pdf, 160.6 kB.
Allmänna bestämmelser Pdf, 155.7 kB.
Vinnare
2023
- Zon 1 - Kullabygdens RF lag 1
- Zon 2 - Heabackens EC och Munka Ljungby RK
- Zon 3 - Frosta RF
- Zon 4 - Ystad RK
- Zon 5 - Sösdala L RF
2021
Vinnare
- Zon Norr - Fjälkestads RK
- Zon Syd - Flyinge RF
- Zon Mitt - Ljunits Herrestads RF
- Zon Väst - Åsbo Ponnyklubb
För arrangörer:
Allsvenskan div 3 Manual Pdf, 270.5 kB, öppnas i nytt fönster.
Allsvenskan div 3 Individuella resultat i lagklassen Pdf, 186.1 kB, öppnas i nytt fönster.
Allsvenskan div 3 Banskiss Omg 1 Pdf, 109.6 kB, öppnas i nytt fönster.
Allsvenskan div 3 Banskiss Omg 2 Pdf, 104.3 kB, öppnas i nytt fönster.
Allsvenskan div 3 Banskiss Omg 3 Pdf, 106.5 kB, öppnas i nytt fönster.
Publicerad: