Annons
Annons

Matilda Söderström vinner Stora Ensos stipendium för kvinnligt ledarskap

Årets vinnare av Stora Ensos prestigefyllda stipendium för kvinnligt ledarskap är Matilda Söderström. Hon belönas med 25 000 kronor för att stödja sin fortsatta utveckling som ledare.

- Det känns jätteroligt att vara här på Sweden international horse show och att få ta emot det här stipendiet. Det känns extra kul nu när jag fått låna en häst som jag tror kan hjälpa mig igenom ridlärarprovet, säger Matilda.

Matilda har en passion för hästar och undervisning. Hennes dröm är att klara utbildningarna Svensk Ridlärare 1 eller 2 för att bli färdig ridlärare.
- Utöver det fasta målet finns det inga begränsningar för vad jag vill lära mig om hästar, pedagogik och människor, tillägger hon.

Alla tre finalister var värdiga vinnare

Stipendiet riktar sig till kvinnor vars ledarinsatser inom ridsporten aktivt har bidragit till att stärka en förening, grupp eller liknande. Det kan handla om både formellt och informellt ledarskap.

Tre finalister väljs ut av en jury från Stora Enso. Finalisterna får resa med boende och inträde till Sweden International Horse Show. Där får de chansen att göra en sista pitch innan den slutgiltiga stipendiemottagaren utses.
- Jag är så glad att Stora Enso väljer att premiera ridsportens ledare. Jag ser hela tiden ungdomar och vuxna utveckla ledaregenskaper tack vare ridsporten, säger Matilda.

Fv. Johanna Hagelberg, Executive Vice President, Biomaterials Division på Stora Enso tillsammans med finalisten Rebecca Olsson, vinnaren Matilda Söderström, finalist Elsa Karlsson samt Sofia Wadelius, VD-assistent och Emma Wängelin, jurist på Från Stora Enso.

På plats för att se finalisternas pitchar, utse vinnaren och dela ut stipendiet fanns från Stora Enso bland andra Johanna Hagelberg, Executive Vice President, Biomaterials Division.
- Alla tre finalister var värdiga vinnare och har stakat ut en tydlig väg och vilja att ta sig framåt som ledare. Det som fällde avgörandet var Matildas starka vilja att både utveckla sig själv och andra, säger Johanna.

Ny chans 2025

Stora Ensos stipendium för kvinnligt ledarskap kommer att delas ut även 2025. Håll utkik i våra kanaler för att se när ansökan öppnar.

Juryns motivering

En tjej som med ett härligt engagemang och passion för att bli en framtida ledare. Hon har en förmåga att se och förstå varje elevs behov och potential. Tron på eleverna är orubblig, och hon vill inspirera dem till att nå nya höjder.

Hon är en problemlösare med positiv attityd som lätt smittar av sig på de omkring henne. Vi i juryn imponerades  av hur hon med fina exempel visar hur hon sätter andra först och hur hon ständigt utmanar sig själv till att förbättras. Som hon själv sa ”Mina elever har lärt mig rida”.

Så det är med stor ära och lyckönskningar vi gratulerar Matilda som årets vinnare till Stora Ensos kvinnliga ledarskapsstipendium.

Vi är övertygade att hon är en förebild för både elever och kollegor, och är glada över att kunna vara med och stötta i resan mot att bli utbildad ridlärare.

Publicerad:

Aktuellt