Skåne Topp 10

På prispallen: 1) Erik Nordström 2) Jörgen Larsson 3) Nicole Holmén 4) Philip Svitzer. T.v. Victor Gunnarsson - Österlens Hästtransportcenter

Till Skåne Topp 10 á la Österlens Hästtransportcenter bjuds de tio högst rankade hoppryttarna, födda 2009 eller tidigare, på häst som innehar ryttarlicens genom en skånsk förening.

Vinnare SKÅNE TOPP 10 á la Österlens Hästtransportcenter

SKÅNE TOPP 10

Rankingen 10 juni 2024

#

Ryttare

Klubb

1

Peder Fredricson (18) Länk till annan webbplats.

Österlens Ridklubb

2

Rolf-Göran Bengtsson (12) Länk till annan webbplats.

Flyinge Hästsportklubb

3

Nicole Holmén (19100) Länk till annan webbplats.

Henriksdals Ryttarförening

4

Erika Lickhammer- Van Helmond (48) Länk till annan webbplats.

Vellinge Hästsportförening

5

Jacob Hellström (4819) Länk till annan webbplats.

Henriksdals Ryttarförening

6

Thomas Ryan (97017) Länk till annan webbplats.

Henriksdals Ryttarförening

7

Evelin Lavén (41911) Länk till annan webbplats.

Österlens Ridklubb

8

Mathilda Bohlin (60854) Länk till annan webbplats.

Flyinge Hästsportklubb

9

Fredrik Jönsson (73) Länk till annan webbplats.

Flyinge Hästsportklubb

10

Erica Swartz Ryan (2089) Länk till annan webbplats.

Henriksdals Ryttarförening

 

FRIKORT för tävlingar 2024 tilldelades ekipaget:

ERIK NORDSTRÖM med Zamibia Z
Med ”Frikortet” får ekipaget tävla gratis på alla 2* och 3* tävlingar arrangerad av föreningar tillhörande Skånes Ridsportförbund under 2024.

Regler och genomförande

Deltagande

Startberättigade ryttare

Till tävlingen bjuds de tio (10) högst rankade hoppryttarna, födda 2009 eller tidigare, på häst som innehar ryttarlicens genom en skånsk förening.
Ranking avgörs av Svenska Ridsportförbundets rankingpoäng och avläses från TDBs ”Ryttarranking”, resultat gjorda på häst tom 30/9 räknas.
Om en kvalificerad ryttare tackar nej till sin plats fylls platsen med nästa ryttare i rankinglistan. D.v.s. om någon ryttare på plats 1-10 på rankinglistan anmäler förhinder fylls platsen med nummer 11 o.s.v.

Genomförande

Tävlingen rids i två klasser.
Arrangör: Flyinge HSK v.46.


Klass 1 – Kval.
Rids i 135cm A:0. Startordning är omvänt rankinglista, dvs högst placerade ryttaren startar sist, nästhögst placerade ryttare näst sista osv.

Klass 2 – Final.
Rids i 140cm som Winning Round (WR). De 5 bästa från grundomgången rider omgång 2. Startordning i finalklassen är omvänt resultatordning från klass 1, d.v.s. vinnaren rider sist, andra placerad näst sist o.s.v. Ryttaren måste starta i klass 1 för att få starta i klass 2.

Priser

Skåne Topp 10 - Kval
Rosett
Prispengar: 5000kr, 3000kr, 1500kr till placerade

Skåne Topp 10 - Final
Rosett
Prispengar: 6000kr, 4000kr, 2500kr, 1000kr till placerade

Vinnare

  • 2023 - ERIK NORDSTRÖM - Zamibia Z
  • 2022 - ANDRÈ BRANDT - Edith (F.2)(SWB)
  • 2021 - JENS FREDRICSON -Karmel van de Watering
  • 2020 - SOFIA KROON - Laure Van De Kakebeek

Tävlingens sponsor Österlens Hästtransportcenter Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Skånes Hoppkommitté har tolkningsrätt. Frågor till skane@ridsport.se

Publicerad: